Okul Öncesi Eğitimin Önemi

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM’İN KELEBEĞİN HAYATINA ETKİSİ

Savunmasız, ihtiyaçlarını karşılayamayan yeni doğanın ilk ihtiyacıdır, sevgi.

Sevgi dokunmaktır, hissetmektir. Ağlayarak ilk keşfine başlar yeni doğan, bakım veren ihtiyacını, sevgisini de sunarak karşıladığında güvenle bağlanabileceği birileri olduğunu fark eder. Gelecek yıllara yaptığı ilk yatırımdır güven. İlk adımla beraber keşifler hızlanır. Onun gelişimi, bir ipek böceğinin gelişimi gibidir. Kurtçuk dönemi, koza dönemi, kelebek dönemi vardır.

Ancak ipek böceğinde bu dönemler kesin çizgilerle ayrılırken; bireyde bir dönemde kazanılanlar, diğer dönem kazançlarına eklenerek ve farklı biçimler alarak ilerler. Doğum öncesine kurtçuk dönem dersek, doğum sonrası korunmaya muhtaç olan birey kozadadır. Sonra kelebek olur artık sosyalleşme zamanıdır ve sıra uçmaya gelmiştir.

Kozanın yavaş yavaş açıldığı, ilk arkadaş deneyimlerinin yaşandığı, sosyal bir varlık oluşun ortaya konduğu bu dönem okul öncesi dönemdir.

 

 

 
© Renkli Şekerler Anaokulu, 3S Grup Kreş Anaokulu Özel Eğitim Ltd Şti tescilli markasıdır.
web tasarym
anaokulu, adana anaokulu, anaokulu adana, adanadaki anaokulları, anaokulu fiyatları, yuva adana, kreş adana, adana anaokulları, en iyi anaokulu, adana ana okulu kreş